!!! NINIEJSZA WIZYTÓWKA JEST ZABLOKOWANA BRAK MOŻLIWOŚCI ZŁOŻENIA REZERWACJI !!! SUBDOMENA DO DZIERŻAWY !!!Hotel ** Bakista w Łebie nad morzem obok portu jachtowego Łeba

Kraina w Kratę

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Na północ od Smołdzina znajduje się nieduża wieś rybacka Kluki. Niegdyś składała się z kilku części zwanych od nazw sąsiednich wsi: Klukami Smołdzińskimi, Klukami Żelaznymi i Klukami Ciemińskimi. Przed wojną było tu podobno ponad 200 domów. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało z myślą ratowania kultury materialnej dawnej ludzkości kaszubskiej zwanej Słowińcami. Teren muzeum obejmuje obszar 10 ha, na którym znajduje się ok. 20 obiektów:7 chałup, 7 obórek,2 stodoły, 2 piece chlebowe, magazyn na łodzie i sprzęt rybacki oraz szałas rybacki. Najstarszym obiektem w muzeum jest chałupa Charlatty Kluk.

W budynku tym przygotowano wystawę "Wokół kuchennego pieca" która pokazuje nam wszystko to, co związane było z przygotowaniem pożywienia, czy też robieniem zapasów. Chałupa Alberta Kluka pokazuje wystrój międzywojenny. Zgromadzone rekwizyty świadczą o tym, że rozwój techniczny i postęp dał się odczuć również na słowińskiej ziemi. Stojąca nieopodal zagroda Keitschicków obejmuje lata czterdzieste po wojnie, kiedy to do Kluk i okolic zaczęli napływać ludzie z innych regionów.

Na terenie muzeum można podziwiać magazyn rybacki z łodziami, sieciami, siekierami do rąbania przerębli, kotwicami i innymi rybackimi przyrządami. Niedaleko magazynu znajduje sie również szałas rybacki. Kluki są miejscem, które warto odwiedzić choćby po to, żeby wzbogacić swoją wiedzę na temat dawnej ludności zamieszkującej nasz kraj.

Więcej informacji na www.kluki.krainawkrate.com.pl

Karczma u Dargoscha w Klukach

Karczma u Dargoscha położona jest w środku funkcjonującej małej, wiejskiej społeczności położonej w centrum Słowińskiego Parku Narodowego, obok Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Rekonstrukcji obiektu podjęło się Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Przy pomocy środków Samorządu Województwa Pomorskiego projekt udało się zakończyć w 2009 roku. Budynek zachował swój XIX wieczny wygląd zewnętrzny, natomiast we wnętrzu odtworzono styl i klimat słowińskiej karczmy.

Obiekt posiada 120 bardzo przytulnych miejsc gastronomicznych, gdzie nasi goście z przyjemnością spędzają czas, a smakosze kuchni słowińskiej wyruszają w wyprawę odkrywczą. W naszej karcie można znaleźć takie przysmaki kaszubskiej i staropolskiej kuchni jak: codziennie świeże ryby z pobliskich jezior, pajda słowińskiego chleba ze swojskim smalcem, bigos kaszubski z wiśniami, zupa w gęsinie, żeberka pieczone w miodzie, pół kaczki w sosie wiśniowym, pieczony sandacz z babką ziemniaczaną, gulasz z jelenia, pyzy w sosie grzybowym, drożdżówka z gorącymi malinami.

Zapewniamy smaczne śniadania, obiady i obiadokolacje, jak również bogaty wybór deserów, jednocześnie gwarantując naszym gościom niepowtarzalny klimat oraz znakomitą kuchnię.

Tak jak to bywało w XIX wiecznej Karczmie dla Gości, którym podróż do świata smaków kuchni słowińskiej przypadła szczególnie do gustu przygotowano 17 stylowych miejsc noclegowych z pełnym węzłem sanitarnym.

Więcej informacji na www.karczmaudargoscha.slupsk.edu.pl

Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej w Klukach

Więcej informacji na www.kluki.krainawkrate.com.pl

Konferencje Kaszubsko-Pomorskie

Więcej informacji na www.kluki.krainawkrate.com.pl

Swołowo - Pomorska Wieś Dziedzictwa Kulturowego

Więcej informacji na www.swolowo.krainawkrate.com.pl


Atrakcje