!!! NINIEJSZA WIZYTÓWKA JEST ZABLOKOWANA BRAK MOŻLIWOŚCI ZŁOŻENIA REZERWACJI !!! SUBDOMENA DO DZIERŻAWY !!!Hotel ** Bakista w Łebie nad morzem obok portu jachtowego Łeba
Latarnie morskie

Latarnia morska Stilo

W pobliżu miejscowości Sasino znajduje się jedna z najpiękniejszych latarni morskich na Kaszubach - "Stilo". Latarnia oddalona jest 3 km od Łeby od wschodniego brzegu jeziora Sarbsko w pobliżu miejscowości Sasino. Dojazd do Sasina prowadzi przez malownicze pola, lasy oraz małe wioski. Budowę latarni Stilo rozpoczęto w 1904 roku. Prace budowlane ukończono w 1906 roku wtedy na latarni rozbłysło pierwsze światło. Latarnia jest jedną z dwóch polskich latarni całkowicie metalowych, jej wysokość to 34,4 m.

Tekst: Przemysław Miller;
Źródło: Przegląd Motorowodny nr 4/2009 (czerwiec)

Latarnia morska w Czołpinie

Latarnia Morska w Czołpinie położona jest pomiędzy Łebą a Rowami na ternie Słowińskiego Parku Narodowego. Zbudowano ją w XIX w. między jeziorami Gardno i Łebsko około 1000 metrów od brzegu morskiego. Latarnia Morska jest jedną z piętnastu czynnych obiektów nawigacyjnym na polskim wybrzeżu. Wysokość wieży to 25,20 m, a wysokość światła sięga 75 m n.p.m. Latarnię zaprojektował budowniczy E. Kummer. Wieżę zaplanowano na okrągłej podstawie kamiennej o średnicy 7 metrów. Pion zbudowano z czerwonej cegły. Na wieży znajduje się urządzenie optyczne wyprodukowane we Francji w 1926 roku. Stanowi je soczewka bębnowa, zestawiona z 43 szlifowanych pierścieni pryzmatycznych. Najwyższy punkt latarni, posiada kryształowe szyby połączone stalowymi blachami. Latarnie pokryto stożkowym daszkiem i otoczono balkonem. Czołpińska Latarnia spełnia nadal funkcje orientacyjne. Pierwszy sygnał świetlny widoczny jest z odległości prawie 21 mil morskich. Latarnia morska stoi samotnie pośród drzew iglastych w Parku Narodowym.

Więcej informacji o latarniach morskich na polskim wybrzeżu na www.latarnie.com.pl
Atrakcje